Anafilaksija

Anafilaksija (anafilaktički šok, generalizovana reakcija preosetljivosti, anaphylaxia systemica) je sistemska alergijska reakcija koja potencijalno može biti i životno ugrožavajuća; predstavlja najteži oblik alergijske reakcije; najčešće nastaje nakon upotrebe nekih lekova, konzumiranja određene hrane ili uboda insekata. Zahteva momentalno prepoznavanje simptoma, intenzivno lečenje, identifikaciju uzročnika i prevenciju budućih anafilaktičkih reakcija. U opštoj populaciji je izuzetno retka, ipak nešto češće se javlja kod ljudi koji boluju od astme, ekcema, polenske kijavice kao i kod osoba alergičnih na neke namirnice. Simtomi anafilakse se pojavljuju naglo, nakon svega nekoliko sekundi ili minuta nakon izlaganja alergenu (mogu se javiti i 2-4h, a izuzetno retko do 12h nakon izlaganja alergenu).

Uzročnici akutne reakcije anafilakse

Najčešći uzročnici akutne reakcije anafilakse su: lekovi (penicilin, acetilsalicilna kiselina, neki analgetici, kontrastna sredstva u radiologiji), hrana (riblji proizvodi, školjke, orasi, kikiriki, jaja, mleko, voće), ujedi insekata (osa, pčela, stršljen), lateks (iz hiruških ili rukavica za upotrebu u domaćinstvu). Određeni imunološki dijagnostički testovi mogu identifikovati alergen, međutim kod nekih pacijenta se uzrok anafilakse nikada ne potvrdi (tzv. idiopatska anafilaksija).

Simptomi anafilakse

Simptomi i znaci nastaju delovanjem medijatora (najčešće histamina) na respiratorni, kardiovaskularni, gastrointestinalni sistem i kožu. Alergijska reakcija počinje na mestu kontakta sa uzročnikom-alegrenom. Tako hrana koja je alegren izaziva peckanje, svrab ili metalni ukus u ustima a potom otok usana, jezika i ždrela. Ukoliko je reč o ujedu insekta, pojavljuje se svrab i otok na mestu ujeda. Generalizovana reakcija se može razvijati kao osip i crvenilo sa urtikarijom na celom telu, lice i meka tkiva otiču, disanje postaje otežano, javlja se „zviždanje“, kratak dah i kašalj; moguće je povraćanje, grčevi u stomaku, dijareja; osoba postaje uznemirena, krvi pritisak počinje da pada (hipotenzija), dolazi do vrtoglavice, kolabiranja i gubitka svesti. Anafilaksija zahteva injekciju epinefrina (adrenalina) i hitan odlazak kod lekara.

Lekovi koji mogu da se koriste

Penepin ®(Epipen®) je autoinjektor sa rastvorom za ubrizgavanje namenjen trenutnom samostalnom davanju od strane pacijenta sa anafilaktičkom reakcijom. Dostupne su doza za odrasle 0,3 mg/0,3 ml i doza za decu (telesne mase 15-30kg) 0,15 mg/0,3 ml.

Epinefrin/adrenalin je prirodni hormon koji se luči u nadbubrežnoj žlezdi kao odgovor na stres; u slučajevima akutne alergije on deluje tako što sužava krvne sudove, reguliše krvni pritisak, opušta mišiće u plućima, poboljšava disanje i smanjuje oticanje. Indikovan je samo kao pomoćna hitna terapija, pa se pacijentima savetuje da se odmah po aplikaciji hitno jave lekaru. Daje se isključivo intramuskularno, najbolje u prednju stranu butine, a može se ubrizgati i kroz odeću pacijenta. U slučaju izostanka kliničkog poboljšanja ili u slučaju pogoršanja stanja, druga dodatna injekcija može se dati 5-15 min nakon prve injekcije. Preporuka je da se o pravilnom načinu aplikacije Penepina® edukuju osobe iz bolesnikove neposredne okoline (roditelji, staratelji, učitelji i dr.). Namenjen je za jednokratnu upotrebu.

 

mag. farm. spec. Nikolina Maltar

Koristimo kolačiće da bi Vam pružili najbolje moguće iskustvo na našoj web stranici i stvorili ciljano oglašavanje.

Prihvatite samo potrebne kolačiće. Pročitajte više o našoj upotrebi kolačića.